Warsztaty profilaktyczno-terapeutyczne w Pstrągowej

Wyobraźcie sobie, że nigdy w swoim dziesięcio- czy dwunastoletnim życiu nie byliście za miastem, nie widzieliście lasu ani rzeki, poza szarym i niespokojnym nurtem Wisły.

Janusz Korczak „Na koloniach fajnie jest”

 

Już po raz piętnasty w dniach od 13 do 17 maja 2019 r. 23 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle pojechało na pięciodniową zielona szkołę. W tym roku ponownie odwiedzili Siedlisko Janczar w Pstrągowej, gdzie gospodarze są bardzo gościnni, panie kucharki cudownie gotują, a dodatkowo czeka na nich wiele atrakcji. Zielone szkoły zawsze miały charakter terapeutyczno-profilaktyczno-wychowawczy. Ich główne założenia to: uspołecznianie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami rozwojowymi,uczenie samodzielności, empatii i opiekuńczości w stosunku do młodszych, słabszych i mniej sprawnych, a także integracja wychowanków placówki. W tym roku, w związku z prowadzonym w ośrodku całorocznym programem „Wiem co jem”,  podczas warsztatów terapeutycznych z wychowankami nacisk położono na zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem się.

Podróż do miejsca zakwaterowania, a także droga powrotna, to dobry czas na poznawanie naszej „małej Ojczyzny”. W tym roku, w drodze do Pstrągowej, uczniowie zwiedzili w Łańcucie dawną rezydencję magnacką - Zamek Lubomirskich i Potockich, a w drodze powrotnej – zbiory Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. W obydwu przypadkach były to poglądowe lekcje historii naszego regionu, przybliżające uczniom życie w dawnych czasach. W Siedlisku Janczar nasi wychowankowie podczas zajęć „Koń moim przyjacielem”poszerzali swoją wiedzę na tematpielęgnacji i hodowli koni.Można było także odbyć przejażdżkę koniem po maneżu. Z konikami spotkali się także w trakcie wycieczki bryczkami do rezerwatu „Wielki Las”, podczas której poznawali florę i faunę okolicznych pól, łąk
i lasów. Pomimo, że aura w tym roku nie dopisała – deszcz padał stale bądź przelotnie – uczestnicy nie nudzili się, gdyż do dyspozycji mieli pomieszczenie wyposażone w różnego rodzaju gry stołowe, codziennie odbywały się dyskoteki lub ogniska, a w chwilach wolnych od opadów zwiedzano malowniczą okolicę. Kolejne zwierzęta, których zwyczaje poznali nasi uczniowie podczas warsztatów prowadzonych przez miłośnika owadów – entomologa - to ulotne i piękne motyle. Wprowadził on ich w barwny i ciekawy świat tych fascynujących stworzeń. Tradycją już jest, że dzieci podczas warsztatów pieczenia chlebamogą upiec bochenek własnego pomysłu dla swoich najbliższych, ucząc się jednocześnie skąd bierze się mąka potrzebna do wypieku. Stąd tytuł warsztatów: „Od ziarenka do chleba”. Podczas tegorocznego pobytu dodatkową atrakcją, którą mile zaskoczyli nas właściciele obiektu, była dwugodzinna zabawa z animatorem. Do domów wracali z lekką nostalgią, gdyż czas w Siedlisku Janczar zawsze płynie zbyt szybko i chciałoby się tam pozostać dłużej!

Zorganizowanie i przeprowadzenie „Wyjazdowych warsztatów terapeutyczno-profilaktycznych” było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Miasta Jasła, a także Fundacji im. Janusza Korczaka w Jaśle. Za okazaną pomoc – dziękujemy!

Opracowała: Grażyna Wardęga