Wycieczka do zamku „Stara Baśń” w Grybowie.
We wtorek 1 października uczniowie klas starszych SOSW pojechali na wycieczkę do zamku „Stara Baśń” w Grybowie. Jest to rekonstrukcja średniowiecznego zamku, który prawdopodobnie stał w tym miejscu ponad 1000 lat temu. Na miejscu powitał nas Kasztelan wraz z dwórkami, które oprowadzały nas po obiekcie, pięknymi opowieściami przybliżając jego historię, stare zwyczaje i obrzędy. Aby poczuć średniowieczny klimat, poprzebieraliśmy się w szaty dworzan, dwórek, księżniczek i rycerzy. Wybraliśmy też króla, królową i błazna. W turniejach rycerskich na drewnianych rumakach próbowaliśmy swoich umiejętności trafiania kopią do celu. Wspólnie z paniami zarobiliśmy i upiekliśmy na blasze starego pieca podpłomyki, czyli „chleb” jaki jadali nasi przodkowie. Bardzo podobała nam się zabawa na zamku. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tu przyjedziemy.
"Druga Wędrówka z Teatrem NEMNO"
W piątek 27.09.2024r.już po raz drugi odwiedzili nasz ośrodek aktorzy TEATRU NEMNO. Tym razem w ramach projektu "Druga Wędrówka z Teatrem NEMNO" przedstawili dla nas bajkę "Czerwony Kapturek". Pan Henryk doskonale wcielał się w role: mamy Kapturka, chorej babci, dzielnego gajowego, strasznego wilka i ptaszka Wojtka, dostarczając nam wiele emocji: strachu i radości. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło: gajowy uratował babcię i Czerwonego Kapturka, a zły wilk poniósł zasłużoną karę. Mamy nadzieję, że TEATR NEMNO w przyszłości jeszcze nas odwiedzi z nowymi bajkami.
Projekt dofinansowano z budżetu województwa podkarpackiego.
Projekt "Country Ram Tam Tam"
Dbamy o własne bezpieczeństwo
Dnia 12 września uczniowie szkoły przy ul. Sokoła wzięli udział w warsztatach profilaktycznych ,,Dbamy o własne bezpieczeństwo”. Po wakacyjnej przerwie przypomnieli sobie podstawowe informacje dotyczące poruszania się po drogach oraz zasady bezpiecznego zachowania obowiązujące w szkole i w domu. Uczniowie wykonali plakat, rozwiązali zagadki tematyczne, utrwalili numery alarmowe, a także 5 zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Ważnym punktem było wspólne opracowanie kodeksu ucznia – wszyscy zobowiązali się go przestrzegać dla dobra własnego oraz kolegów i koleżanek. W ramach warsztatów odbyły się też zajęcia, które rozpoczęły tegoroczną akcję „Uwolnij się od Internetu, graj w planszówki”. Uczniowie samodzielnie wykonali grę planszową „Bezpieczna droga do szkoły” i zagrali w nią, przestrzegając zasad fair – play.
TEATR NEMNO
W piątek 27.09.2024r. po raz drugi odwiedzi nasz ośrodek TEATR NEMNO. Tym razem w ramach projektu "Druga Wędrówka z Teatrem NEMNO" przedstawi dla nas spektakl "Czerwony Kapturek".
Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny. Wszystkich uczniów, którzy są zainteresowani spotkaniem z aktorami zapraszamy o godz.10:00 na salę gimnastyczną w budynku szkoły przy ul Sokoła 3.
Projekt dofinansowano z budżetu województwa podkarpackiego.
Ogłoszenie
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25 odbędzie się w dniu 2.09.2024r. (poniedziałek) o godz. 8.45 w budynku Generatora
Nauki GEN..
Msza Święta odbędzie o godzinie 10.00
w kościele św. Stanisława w Jaśle.
Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców, opiekunów oraz nauczycieli.
Witajcie wakacje!
Każde zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, wzruszeń i nostalgii za minionym czasem. Tak było i tym razem. Uczniowie pięknymi projektami artystycznymi wprowadzili nas w letni wakacyjny nastrój, a piosenką "Nie bój się chcieć" zachęcali do realizacji najśmielszych planów. Mocne westernowe rytmy przeniosły nas na dziki zachód - kto wie? Może ktoś zawędruje podczas wakacyjnych podróży tam gdzie kowboje i Indianie, a może jeszcze dalej... Oczywiście pamiętając o bezpieczeństwie podczas wakacyjnych zabaw i wycieczek, o którym przypomniał nam Kuba i projekcja z ilustracjami uczniów. Z łezką w oku żegnaliśmy naszych absolwentów. Mamy nadzieję, że będą nas odwiedzać lub przynajmniej mile wspominać. Nagrodami z rąk Pani Dyrektor uhonorowani zostali ci najbardziej aktywni artystycznie i sportowo w minionym roku. Choć jak podkreślała Pani Dyrektor; wszyscy nasi wychowankowie są wspaniali i mają wiele talentów. Żegnaj szkoło! Witajcie wakacje! Do zobaczenia we wrześniu!
Ogólnopolski projekt „Bajkowa wyprawa"
W obecnym roku szkolnym grupa przedszkolna TYGRYSKI realizowała projekt „Bajkowa wyprawa”, który miał na celu nauczenie dzieci aktywnie słuchać czytanych treści, poznać bajki takie jak:
Kot w butach, Czerwony Kapturek, Jaś i magiczna fasola, Trzy świnki, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Złota Rybka, Kopciuszek, Roszpunka, Calineczka oraz nauczyć się nowych umiejętności takich jak: Czerwony Kapturek – rozpoznawanie i nazywanie kolorów, Kopciuszek -sprzątanie, układanie odzieży, segregowanie, Kot- w butach- dobieranie w pary, odszukiwanie różnicy, Trzy Świnki - oszacowanie wytrzymałości materiału, Jaś i Małgosia – dopasowanie obiektu do kształtu, pieczenie pierników, Calineczka - mierzenie, Roszpunka – nawlekanie, Złota Rybka - dokonanie szacunku „tu więcej tu mniej”, Królewna Śnieżka - nakrywania do stołu, Jaś i magiczna fasola - sadzenia roślin itd.
W sposób aktywny dzieci przedstawiały kolejne wydarzenia rozgrywane w bajce, albo poprzez układanie sylwetek postaci, albo odgrywając scenki z użyciem kukiełek lub wcielając się samemu w bohatera bajki. Każda bajka kończyła się podsumowaniem w postaci wykonania pracy plastycznej.
,,KONFERENCJA"
Samogłoski w przedszkolu.
W obecnym roku szkolnym grupa przedszkolna TYGRYSKI realizowała założenia innowacji pedagogicznej „Samogłoski w przedszkolu”. Innowacja była rozszerzeniem treści zawartych w podstawie programowej przedszkola i wychodziła naprzeciw potrzebom dzieci. Dzięki temu programowi możliwa była stymulacja wszechstronnego rozwoju dzieci. Udział
w innowacji poprzez stosowane formy i metody pracy wpłynął pozytywnie na zaburzone sfery naszych wychowanków i w sposób łatwy wprowadził ich w świat mowy, czytania
i pisania.
Wycieczka krajoznawcza do Magurskiego Parku Narodowego.
W dniu 3 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjechali do miejscowości Folusz,
położonej w samym sercu Beskidu Niskiego.
Piękne, zielone, górzyste tereny, świeże powietrze, szmer strumyka i błoga cisza
to najcenniejsze skarby Magurskiego Parku Narodowego, które mogliśmy
chłonąć wszystkimi zmysłami.
Najważniejszym punktem naszej wycieczki było przejście zielonym szlakiem
do Wodospadu Magurskiego. Udaliśmy się tam, pod czujnym okiem pana
leśnika, który opowiadał nam o walorach przyrodniczych i historii regionu.
Wszyscy uczestnicy przy wsparciu uczniów Liceum Ogólnokształcącego
w Kołaczycach pokonali wyznaczoną trasę.
Po powrocie, nieco zmęczeni, odpoczywaliśmy na polanie, piekliśmy kiełbasę
i dzieliliśmy się wrażeniami.
Czytaj więcej: Wycieczka krajoznawcza do Magurskiego Parku Narodowego.