XV Integracyjne Spotkanie Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży
SOSW w Jaśle był organizatorem XV Integracyjnego Spotkania Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży, które odbyło się w formie online. Dziękujemy wszystkim szkołom, które nadesłały prezentacje.
III Beskidzki Rajd Godności

III Beskidzki Rajd Godności odbył się 30 maja 2022 roku w Mrukowej. W rajdzie udział wzięli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Jaśle wraz z rodzicami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaśle, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jaśle i przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej we Foluszu. Towarzyszyli nam Strzelcy Związku Strzeleckiego Jednostki nr 2094 Kołaczyce, ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupa Krynicka. Na szlak wyszliśmy pod przewodnictwem przewodnika Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Jaśle pana Tadeusza Wójcika.
WYCIECZKA SZKOLNA DO MUZEUM ZŁOTEJ RYBKI W KRZEMIENNEJ

Choć złota rybka nie spełni życzenia, my bawmy się i snujmy marzenia…
Dnia 2 czerwca 2022r uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy i szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę zorganizowaną z okazji Dnia Dziecka do Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej nad Sanem. Interaktywny spacer wraz ze Złotą Rybką, która opowiadała o swoim podwodnym królestwie przybliżył uczestnikom tajniki życia wodnych stworzeń. Dekoracja, efekty świetlne i dźwiękowe dodatkowo uatrakcyjniały zwiedzanie muzeum. Na koniec każdy mógł zamieścić swoje marzenie w magicznej kuli i wysłać je do Złotej Rybki. Ogromną atrakcją dla wszystkich okazał się plac zabaw, którego wyposażenie stanowiły m.in. tyrolka, karuzele, kolejka górska i tor samochodowy. Czuliśmy się jak na wesołym miasteczku. Po szalonej zabawie wszystkim bardzo smakowała grillowana kiełbaska. Może spełnią się marzenia uczestników wycieczki i powrócą do Krzemiennej raz jeszcze.
Czytaj więcej: WYCIECZKA SZKOLNA DO MUZEUM ZŁOTEJ RYBKI W KRZEMIENNEJ
Wyjazd do Siedliska Janczar Pstrągowa.

W dniach od 18 – 20 maja grupy wychowawcze uczestniczyły w wyjeździe do siedliska,, Pstragowa Janczar". Cały wyjazd zaczął się od przejażdżki bryczkami oraz zwiedzilśmy Rezerwat „Wielki las" gdzie poznaliśmy ciekawostki o roślinności charakterystycznej dla rezerwatu oraz o zwierzętach tam żyjących. Uczniowie mieli również sposobność uczestniczenia w lekcji poglądowej „Koń , moim przyjacielem", a także wzięli udział w przejażdżce na parkurze. Atrakcji nie zabrakło także podczas spotkania z animatorem, który zaprosił na gry i zabawy w plenerze, uczył strzelać z łuku i wykonał pamiątkowe tatuaże. Z tego miejsca chcieliśmy serdecznie podziękować sponsorom którzy dofinansowali wyjazd są to : Fundacji im. J. Korczaka i Stowarzyszeniu Jasielskich Przedsiębiorców. Uśmiech każdego dziecka niech będzie podziękowaniem.
Kochani Rodzice!
Konferencja dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle przygotował konferencję z okazji obchodów Powiatowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, która odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, 19 maja 2022 roku. Konferencja adresowana była do rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Prelegentami byli pani mgr Maria Sroka, pani mgr Anna Pilut, pan mgr Przemysław Pilut, pani mgr Ilona Ciuła oraz pani mgr Małgorzata Smyka. Dziękujemy wszystkim za udział w konferencji.
Czytaj więcej: Konferencja dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną
Zdrowo jemy i żyjemy, Dzień Matki świętujemy!

Wszyscy wiemy, że właściwe, bogate w witaminy odżywianie jest podstawą naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Z okazji nadchodzącego święta uczniowie klas VIII a i Ic SPdP zaprosili swoje mamy na spotkanie, podczas którego razem z nimi przygotowali smaczne i wartościowe pod względem odżywczym potrawy z warzyw, owoców i nabiału. Praca w kuchni i wspólne jedzenie przekąsek było okazją do rozmów i żartów. Podczas spotkana dzieci złożyły swoim mamom życzenia i podarowały im drobne wykonane przez siebie prezenty.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców pragniemy aby takie spotkania stały się naszą tradycją.
Czytaj więcej: Zdrowo jemy i żyjemy, Dzień Matki świętujemy!
Korona Beskidu Niskiego – Tokarnia (778 m n.p.m.)

Uczniowie SOSW wraz zdobyli kolejny szczyt w ramach innowacji programowej „Poznajemy Beskid Niski”. Towarzyszyły nam piękne widoki w kierunku bieszczadzkich połonin oraz Beskidu Niskiego, dobry humor i wzajemna akceptacja. Uczniowie wykazali się niezwykłym wyczuciem i chęcią niesienia pomocy tym, którym brakowało sił. W ramach współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno – Krajoznawczym oddział w Jaśle towarzyszył nam przewodnik beskidzki pan Tadeusz Wójcik. Wszyscy uczestnicy dokumentują swoje osiągnięcia w książeczce, to już trzeci szczyt z Korony Beskidu Niskiego.
Czytaj więcej: Korona Beskidu Niskiego – Tokarnia (778 m n.p.m.)
,,11 maja Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną"

z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jasielski Dom Kultury w ramach solidarności ze środowiskami osób niepełnosprawnych zorganizował tę uroczystość, którą to zaszczyciła swoją obecnością Pani Burmistrz Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech.
Czytaj więcej: ,,11 maja Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną"
Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dnia 5 maja 2022 roku na jasielskim Rynku odbyła się uroczysta inauguracja obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jaśle. Na uroczystość przybyli pani senator Alicja Zając, pani poseł Maria Kurowska, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jaśle oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaśle, Środowiskowego Domu Samopomocy w Jaśle, Środowiskowego Domu Samopomocy w Przysiekach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie i Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Strzelcy Związku Strzeleckiego Jednostki nr 2094 Kołaczyce, grupa taneczna Mażoretek
z Jasielskiego Domu Kultury oraz Siostra Karina z Grupą Teatralną „Pod Skrzydłami Anioła” i Tancerzami Lednickimi.
Czytaj więcej: Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
„Aktywna majówka z SOSW”
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaśle przeprowadzona została akcja promująca zdrowy tryb życia pod hasłem „Aktywna Majówka z SOSW”.
Przez cały tydzień poprzedzający weekend majowy na terenie naszej placówki prowadzone były kreatywne zajęcia z uczniami podczas których uczniowie świetnie się bawili, aktywnie wypoczywali na placu zabaw, spacerowali po okolicy, przygotowywali pełnowartościowy zbilansowany posiłek, bogate w witaminy sałatki
Z naszych nakręciliśmy powstał krótki film, którego bohaterami są osoby chcące żyć zdrowo i czynnie. Będzie on miłym wspomnieniem oraz instrukcją jak pożytecznie spędzić czas na łonie natury.
