Dzień Patrona Szkoły Janusz Korczaka.

„Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy”

Janusz Korczak 

30 maja obchodzony był w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły Janusz Korczaka. Flm w reżyserii Andrzejka Wajdy „Korczak”przybliżył uczniom życie, działalność i twórczość Starego Doktora. I chociaż jest to trudne i wymagające skupienia dzieło filmowe to zrobiło ono na naszych uczniach duże wrażenie.Wspólnie z nauczycielami został wykonany plakat z cytatami i ważnymi informacjami o patronie. Wszyscy wychowankowie chętnie uczestniczyli w grach inegracyjnych nawiązujących do dawnych zabaw podwórkowych. Nie zabrakło również pieczonej kiełbaski i pysznych ciasteczek.  Cytując za Korczakiem: „Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil”.

Czytaj więcej: Dzień Patrona Szkoły Janusz Korczaka.

Akcja Operacja Czysta Rzeka- Czysta Jasiołka.

W dniu 23 maja nasi uczniowie wraz z wolontariuszami z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Kołaczycach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek Operacja Czysta Rzeka.

Przy naszym Ośrodku został utworzony Sztab, który przygotował akcję Czysta Jasiołka. Naszym zadaniem było uprzątnięcie zalegających śmieci na terenach wału przeciwpowodziowego wzdłuż rzeki Jasiołki.  Akcja zajęła nam ok. 2 godziny. Zebraliśmy 10 worków 120 litrowych odpadów, którym zajęły się odpowiednie służby porządkowe Urzędu Miasta Jasła.

Czytaj więcej: Akcja Operacja Czysta Rzeka- Czysta Jasiołka.

XV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Szkół Specjalnych.

 Dnia 24. 05. 2023 r.  już po raz XV odbył się Wojewódzki  Konkurs Recytatorski Szkół Specjalnych.

W tym roku pod hasłem Żeglujemy po oceanie poezji.  Celem konkursu było : rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, upowszechnianie żywego słowa, kształtowanie wyobraźni, wrażliwości, promowanie talentów recytatorskich oraz popularyzacja literatury pięknej.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów w trzech kategoriach wiekowych : oddział przedszkolny, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom recytacji i interpretacji wierszy.  Szczególne wyróżnienie otrzymali:

Czytaj więcej: XV Wojewódzki  Konkurs Recytatorski Szkół Specjalnych.

Uroczyste obchody Powiatowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy był organizatorem Powiatowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który uroczyście był obchodzony 5 maja 2023 roku na Rynku w Jaśle. Była to pierwsza z cyklu 4 uroczystości majowych, które mają za zadanie zwrócenie uwagi na problemy osób niepełnosprawnych.
11 maja Jasielski Dom Kultury przygotował koncert w ramach solidarności ze środowiskami osób niepełnosprawnych. Wystąpili młodzi artyści z Jasielskiego Domu Kultury: soliści, recytatorzy, tancerze, dziecięcy zespół wokalno-ruchowy ,,Kolorowe nutki" oraz Mażoretki.
Natomiast 16 maja odbyła się konferencja szkoleniowa dla rodziców, opiekunów i nauczycieli w Młodzieżowym Domu Kultury.
Obchody zakończone będą turystycznie - Beskidzkim Rajdem Godności Ożenna - Wysokie - Krempna. Do wspólnego świętowania włączyły się Środowiskowe Domy Samopomocy z Jasła, Przysiek i Nowego Żmigrodu oraz Dom Pomocy Społecznej w Foluszu i Warsztat Terapii Zajęciowej w Jaśle.
Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbywały się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Jasielskiego.

Czytaj więcej: Uroczyste obchody Powiatowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

II Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych.

W dniach 9 - 11 maja 2023r w Mikołowie odbył się II Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych. Województwo podkarpackie reprezentowali Golfiści Klubu Olimpiad Specjalnych "Piąteczka" działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Jaśle. Kwalifikacje na zawody ogólnopolskie nasi zawodnicy zdobyli w turnieju regionalnym, który odbył się 18 kwietnia 2023r na Polu Golfowym "Dwa Stawy" w Trzcianie koło Rzeszowa. 

W turnieju w Mikołowie wystartowało 35 zawodników Olimpiad Specjalnych z sześciu województw. Po trzech dniach sportowej rywalizacji podopieczni trenerów Anny Dubiel i Wojciecha Dubiela wywalczyli trzy złote medale: Dominik Potrawski (II poziom), Maksymilian Kopacz (IKS) i Patrycja Kaszowicz. Srebrny medal Kamila Madejczyk oraz brązowy Magdalena Chochołek, W organizacji turnieju podkarpackiego oraz wyjazdu na zawody ogólnopolskie dużego wsparcia udzielił Zarząd Powiatu Jasielskiego.

Czytaj więcej: II Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych.

XVI Integracyjne Spotkanie Twórczości Artystycznej Dzieci I Młodzieży

Teatr tak naprawdę rozwija wszystko w człowieku i dla człowieka. Jest formą spędzania czasu i rehabilitacją, która dzięki temu jest wszechstronna i wielozmyslowa. Na tegoroczne, XVI Integracyjne Spotkanie Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży teatrzyk ,, Jeżowy Kolec" działający w naszej Szkole przygotował przedstawienie ,, Jaś i Małgosia". Grupa ,,Świetliki" ze SP nr 1,uczniowie SP nr 2, SP nr 4, Zespołu Szkół Miejskich nr 3 oraz soliści JDK prezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie,taneczne. Bardzo dziękujemy nauczycielom i instruktorom za przygotowanie uczniów i udział w Spotkaniu integrującym różne środowiska szkolne.

Czytaj więcej: XVI Integracyjne Spotkanie Twórczości Artystycznej Dzieci I Młodzieży

"Innowacja pedagogiczna w przedszkolu"

„Mam pięć paluszków u ręki lewej
i pięć paluszków u prawej.
Pięć to niedużo, ale wystarczy
do każdej pracy i do zabawy.”

Innowację pedagogiczną „Rączki pracują, czasu nie marnują” przedszkolaki realizują od września. Uczą się i bawią poprzez działania praktyczne i eksperymentowanie. Aktywny udział w zajęciach  umożliwia korygowanie zaburzonych funkcji u dzieci, zwłaszcza sprawność motoryczną - usprawnianie precyzji ruchów dłoni i palców.  Poprzez realizowane zajęcia wychowankowie rozwijają naturalną ciekawość i rozszerzają kompetencje ogólne takie jak : kreatywność, wiedza, umiejętności, mowa, uwarunkowania osobowościowe. Systematyczny udział w zajęciach pozwala na wzmacnianie poczucia własnej wartości  i wycisza negatywne emocje. Przedszkolaki z radością uczestniczą w zajęciach i na miarę swoich możliwości wykonują zadania.

Czytaj więcej: "Innowacja pedagogiczna w przedszkolu"

Laboratoria przyszłości

JAKOŚĆ POWIETRZA

Licznik odwiedzin

8006591
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
W zeszłym miesiącu
Wszystkie dni
8473
6568
27660
7930229
8473
156669
8006591

Your IP: 18.207.240.77
2023-06-01 18:48

Kalendarz

June 2023
M T W T F S S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

ALEX